معرفی رشته مهندسی آب

معرفی رشته مهندسی آب
در این پست می‌خوانید:

رشته علوم و مهندسی آب، جایگزین رشته مهندسی کشاورزی- آب در دانشگاه ها شده که از طریق کنکور سراسری در گروه آزمایشی علوم ریاضی و فنی دانشجو می پذیرد.

رشته علوم و مهندسی آب دارای ۱۳ خوشه تخصصی و در هر خوشه بین ۲۲ تا ۲۴ واحد درسی گنجانده شده که دانشجو می تواند به صورت کاملا اختیاری و بنا به علاقه خود و شرایط و امکانات دانشگاهی که در آن تحصیل می کند، یکی از این خوشه ها را انتخاب کند.

این خوشه ها شامل: خوشه آبیاری و زهکشی، سازه های آبی، مدیریت منابع آب، هواشناسی کشاورزی، آب فناوری اطلاعات، آب و مهندسی محیط زیست، آب و کشاورزی، آب و توسعه، آب و اقتصاد، آب و حکمرانی، آب و حقوق، آب و مهندسی سیستم و همچنین مهندسی آثار و سازه های تاریخی آبی می باشند.
دانشجویانی که در مقطع کارشناسی رشته علوم و مهندسی آب پذیرفته می شوند در طی دوره چهارساله تحصیل خود مجموعا ۱۴۰ واحد درسی را گذرانده که ۲۲ واحد آن عمومی، ۲۴ واحد درس های علوم پایه، ۵۹ واحد درسی تخصصی رشته است. همچنین می بایست حداقل ۱۵ واحد و حداکثر ۲۴ واحد درسی از خوشه انتخابی و بین پنج تا ۱۴ واحد درس های انتخابی رشته را در کنار 6 واحد کارورزی بگذرانند.

 این رشته دانشگاهی دو نوع دانش آموخته دارد که گروه اول شامل دانش آموختگانی است که علاوه بر دانش پایه آب در یکی از زمینه های تخصصی مرتبط با آب مانند آب شهری، آب کشاورزی، سازه های آبی، مهندسی زهکشی و زمینه های مشابه در حد مقطع کارشناسی مسلط هستند و در گروه دوم، فارغ التحصیلانی جای می گیرند که دانش پایه را در زمینه آب دارند و علاوه بر آن در یک رشته از دیگر گروه فنی و مهندسی و حتی علوم انسانی، دارای اطلاعات پایه خواهد بود.

این رشته هم اکنون دارای چهار گرایش اصلی میباشد که به صورت ذیل میباشند :
1- گرایش آبیاری و زهکشی
2- گرایش منابع آب
3- گرایش سازه های آب
4- گرایش هواشناسی

که در آینده نه چندان دور به 13 گرایش اصلی افزایش پیدا خواهد کرد

بازار کار

زمینه های کار دانش آموختگان این رشته، ادارات تابعه وزارت نیرو و جهاد کشاورزی می باشد. همچنین با تاسیس شرکت های مهندسی مشاور و پیمانکاری در زمینه های طراحی و اجرای پروژه های آبیاری تحت فشار، شبکه های آبیاری و زهکشی، آب های زیر زمینی، ایستگاه های پمپاژ آب و… فعالیت نمایند.

4.2/5 - (10 امتیاز)
دیدگاه‌ها ۰
ارسال دیدگاه جدید