مصاحبه دکتری چطوریه؟

در این ویدئو سعی کردیم به صورت مختصر تمامی سوالاتی که ممکنه برای متقاضیان مقطع دکتری در زمینه فرآیند مصاحبه وجود داشته باشه پاسخ بدیم.

بررسی مصاحبه دکتری

کنکور دکتری بر خلاف سایر مقاطع علاوه بر آزمون کتبی، از دو بخش دیگه هم تشکیل شده. در واقع آزمون کتبی تنها 50 درصد ماجرا است. برای ورود به مقطع دکتری علاوه بر آزمون کتبی، دانشجویان جهت پذیرش در دانشگاه باید در مصاحبه اون دانشگاه شرکت کنند.

تأثیر مصاحبه دکتری چه میزان است؟

بر اساس دفترچه سازمان سنجش، در حال حاضر 30 درصد نمره کل داوطلب به مصاحبه اختصاص داده شده است. 20 درصد به رزومه علمی دانشجو و همانطور که پیشتر ذکر شد 50 درصد به آزمون کتبی. پس تا اینجا متوجه شدیم که مصاحبه در آزمون دکتری بسیار حائز اهمیت است.

چند متقاضی در هر مصاحبه حضور دارند؟

معمولاً دانشگاه‌ها بر اساس تراز نمره کتبی از دانشجویان جهت مصاحبه دعوت می‌کنند. این مساله بر اساس سطح هر دانشگاه میتواند متفاوت باشد. به طور معمول 4 تا 5 برابر ظرفیت هر دانشگاه به مصاحبه دعوت میشوند.

چه منابعی رو برای شرکت در مصاحبه باید بخونیم؟

سوالات حالت کلی و عمومی دارند. شما به عنوان متقاضی دوره دکتری باید آمادگی پاسخ به هرگونه سوالی داشته باشید. این سوالات شامل سوالات تخصصی رشته شما و سوالات عمومی هستند. لذا منبع خاصی در این زمینه وجود ندارد. در بر برخی از دانشگاه‌ها حتی سوالات انگلیسی هم ممکن است پرسیده شود. ولی این سوالات اکثرا کلی هستند و دانشجو با علم خودش می‌تونه پاسخ بده.

جزئیات بیشتر ویدئو این پست بررسی کردیم.

5/5 - (2 امتیاز)
دیدگاه‌ها ۰
ارسال دیدگاه جدید