استفاده از پهپاد در کشاورزی و آبیاری

استفاده از پهپاد در کشاورزی و آبیاری
در این پست می‌خوانید:

پرنده هدایت پذیر از دور یا پهپاد در سالهای 1900 میلادی در ابتدا برای امور نظامی مورد استفاده قرار گرفت. اما در سالهای اخیر در صنعت­های دیگر نیز به شدت مورد توجه قرار گرفته است. پهپادها در اوزان مختلف تولید می­شوند که اکثر آنها زیر پنج کیلوگرم وزن دارند. در  این پست به نقش پهپادها در کشاورزی و آبیاری خواهیم پرداخت.

استفاده از پهپادها

کابرد پهپادها در کشاورزی:

به طور کلی می­توان گفت پهپادها در تمام بخش­های کشاورزی اعم کاشت، داشت و برداشت قابلیت استفاده دارند اما در بعضی از زمینه­ها نقش پررنگ­تری را ایفا کرده­اند.

پهپادها قادرند مواد مورد نیاز گیاهان را حمل کرده و در سطح زمین پخش کنند. حتی در چند سال اخیر مواردی از حمل بذر توسط پهپادها گزارش شده است. این پهپادها بذور را حمل کرده و با شلیک این بذرها در سطح زمین عمل کاشت را تسریع و تدقیق می­بخشند. همچنین از پهپادها در زمینه  سم پاشی مزارع نیز استفاده می­شود. استفاده از پهپادها در زمینه سم پاشی و کوددهی باعث خواهد شد تا میزان دقیق و به اندازه از این مواد به زمین رسیده و آلودگی محیط زیستی کمتری را شاهد باشیم.

پهپاد در کشاورزی

استفاده از فناوری پردازش تصویر در پهپادها نیز باعث شده است تا بخش وسیعی از امور کشاورزی به وسیله آنها تسهیل شود. به وسیله آنالیز تصاویر برداشت شده توسط پهپادها میتوان وضعیت پستی و بلندی زمین را بررسی کرد. همچنین با بررسی و پردازش این تصاویر می­توان وضعیت محصولات را از لحاظ­های مختلف مورد بررسی قرار داد. با برداشت تصاویر روزانه از سطح مزرعه تمام تنشهای وارد شده بر محصولات از دید کشاورز دور نخواهد ماند و باعث خواهد شد در سریع­ترین زمان ممکن تمهیدات لازم برای رفع تنش انجام شود.

چگونه در بخش آبیاری از پهپادها استفاده می­شود؟

همانطور که پیش­تر گفته شد پهپادها قابلیت اتصال و حمل دوربین را دارند. این دوربین­ها نیز قادر به تصویر برداری حرارتی نیز می­توانند باشند. این تصاویر باعث خواهد شد تا دمای نقاط مختلف زمین برداشت شده و با تجزیه و تحلیل این پارامتر قادر خواهیم بود میزان آب موجود را محاسبه کرده و آبیاری را بر اساس آن برنامه ریزی کنیم.

پهپاد در کشاورزی

نتایج تحقیقات نشان می­دهد که استفاده از پهپادها به طرز چشم­گیری در مصرف آب صرفه جویی خواهد کرد. همچنین استفاده از پهپادها به کاهش حسگرهای فیزیکی در سطح مزرعه  آبیاری هوشمند و کاهش نیروی کارگری در آبیاری سنتی منجر خواهد شد.

 

در سال 2015 اقای ماتس و همکاران به بررسی تفاوتهای پهپادها با ماهواره و تصاویر هوایی پرداختند که به صورت مختصر در جدول زیر آورده شده است:

[table id=6 /]

مقایسه ویژگی های ابزار مختلف سنجش از دور
( ++ مطلوب، + خوب، o متوسط، – ضعیف)

اما نباید فراموش کرد که استفاده از پهپادها نیز دارای محدودیت­هایی نیز همچون نیازمند هزینه اولیه بیشتر، دانش و مهارت کافی و وابستگی شدید به شرایط جوی می­باشد.

در کلیپ زیر نیز 5 دلیل برای اهمیت استفاده از پهپادها در کشاورزی گزارش میشود:

 

منابع:

 

امتیاز: post
دیدگاه‌ها ۱
ارسال دیدگاه جدید