آبیاری قطره ای همراه ( متحرک ) یا Mobile Drip Irrigation چیست ؟

آبیاری قطره ای همراه ( متحرک ) یا Mobile Drip Irrigation چیست ؟
در این پست می‌خوانید:

پایین  رفتن سطح آب  در آبخوان دشت های مرتفع آمریکا به خصوص در جنوب غرب ایالت کانزاس مردم را بر آن داشته تا به کشاورزی پایدار رو آورده و سیستم های آبیاری خود را بهینه تر کنند . یکی از راه حلهایی که نظر مردم این منطقه را به خود جلب کردن تلفیق آبیاری قطره ای و سنتر پیوت میباشد. نام این سیستم Mobile Drip Irrigation یا آبیاری قطره ای همراه (متحرک) است که به اختصار MDI نمایش داده میشود .

آبیاری قطره ای همراه

در این پست به مقایسه این نوع سیستم با سایر سیستم های بهینه شده سنتر پیوت ( LESA و LEPA ) خواهیم پرداخت .

انواع سیستم های سنترپیوت

نازل LESA  یا low-elevation spray applicator  به حالت پخش اسپری در ارتفاع كم گویند و LEPA یا low energy precison application را حالت پخش دقیق با انرژی كم میگویند .

راندمان آبیاری به روش LEPA  معمولا بیشتر از LESA است . این نوع آب پاشها برای اولین بار در سال 1983 در تگزاس توسعه یافت . هدف اصلی طراحی آن توسعه دستگاه‌هایی بود که در فشارهای کم به منظور کاهش هزینه‌های انرژی در آبیاری عمل می‌کردند.

به منظور از بین بردن تلفات بادبردگی و تبخیر و همینطور گاها تلفات روانات در سیستم LEPA  و LESA  و سایر حالتهای سنترپیوت سیستم نظرات به MDI  جلب شد.
نتایج بدست آمده از تحقیق ها و آزمایشهای صورت گرفته روی این سیستم ها نشان داده است که این روش تا حدودی تلفات آب ناشی از بادبردگی و تبخیر که در سایر حالتها زیاد اتفاق می افتد کاهش پیدا کرده است . ضمنا این روش برای کودآبیاری مناسبتر خواهد بود چرا که سایر سیستم ها با پاشیدن محلول کودی بر روی گیاه ممکن است به گیاه و محصول آسیب برسانند در حالی که در این سیستم آب و کود مستقیما پای گیاه قرار خواهد گرفت .
در ادامه میتوانید دو کلیپ از این نوع سیستم آبیاری مشاهده کنید :

امتیاز: post
دیدگاه‌ها ۰
ارسال دیدگاه جدید