آبیاری قطره ای همراه ( متحرک ) یا Mobile Drip Irrigation چیست ؟

1 سال پیش
آبیاری قطره ای متحرک

پایین  رفتن سطح آب  در آبخوان دشت های مرتفع آمریکا به خصوص در جنوب غرب ایالت کانزاس مردم را بر آن داشته تا به کشاورزی پایدار رو آورده و سیستم های آبیاری خود را بهینه تر کنند . یکی از راه حلهایی که نظر مردم این منطقه را به خود جلب کردن تلفیق آبیاری قطره ای و سنتر پیوت میباشد. نام این سیستم Mobile Drip Irrigation یا آبیاری قطره ای همراه (متحرک) است که به اختصار MDI نمایش داده میشود .

آبیاری قطره ای همراه

در این پست به مقایسه این نوع سیستم با سایر سیستم های بهینه شده سنتر پیوت ( LESA و LEPA ) خواهیم پرداخت .

انواع سیستم های سنترپیوت

نازل LESA  یا low-elevation spray applicator  به حالت پخش اسپری در ارتفاع كم گویند و LEPA یا low energy precison application را حالت پخش دقیق با انرژی كم میگویند .

راندمان آبیاری به روش LEPA  معمولا بیشتر از LESA است . این نوع آب پاشها برای اولین بار در سال 1983 در تگزاس توسعه یافت . هدف اصلی طراحی آن توسعه دستگاه‌هایی بود که در فشارهای کم به منظور کاهش هزینه‌های انرژی در آبیاری عمل می‌کردند.

به منظور از بین بردن تلفات بادبردگی و تبخیر و همینطور گاها تلفات روانات در سیستم LEPA  و LESA  و سایر حالتهای سنترپیوت سیستم نظرات به MDI  جلب شد.
نتایج بدست آمده از تحقیق ها و آزمایشهای صورت گرفته روی این سیستم ها نشان داده است که این روش تا حدودی تلفات آب ناشی از بادبردگی و تبخیر که در سایر حالتها زیاد اتفاق می افتد کاهش پیدا کرده است . ضمنا این روش برای کودآبیاری مناسبتر خواهد بود چرا که سایر سیستم ها با پاشیدن محلول کودی بر روی گیاه ممکن است به گیاه و محصول آسیب برسانند در حالی که در این سیستم آب و کود مستقیما پای گیاه قرار خواهد گرفت .
در ادامه میتوانید دو کلیپ از این نوع سیستم آبیاری مشاهده کنید :

آبیاری قطره ای همراه ( متحرک ) یا Mobile Drip Irrigation چیست ؟
لطفا امتیاز دهید
0
برچسب ها :
نویسنده مطلب RezaDelbaz
رضا دلباز دانشجوی کارشناسی ارشد رشته علوم و مهندسی آب دانشگاه تهران ، علاقه مند به وب و گرافیک :)

    هیچ نظری وجود ندارد

رسانه های همکار